Noc Biologów

12 stycznia grupa uczniów z klasy VII, II i III gimnazjum, będących członkami szkolnego koła biologicznego, udała się na wycieczkę edukacyjną do Gdańska. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach biologicznych organizowanych na Wydziale Biologii Uniwersytetu Gdańskiego w ramach ogólnopolskiej „Nocy Biologów”. Opiekę podczas wyjazdu sprawowały pani Alina Rumpczyk oraz pani Anna Kreft.

Na początku uczestniczyliśmy w dwóch wykładach: „Ciemna strona mikroskopii elektronowej” oraz „Wdech pełen dodatków, czyli o smogu”. Uczniowie mieli okazję zasiąść w auli wykładowej i poczuć się jak prawdziwi studenci. Następnie udaliśmy się na zajęcia pt. „Skamieniałości i inne ślady roślin - bezcenne źródło informacji o dawnym środowisku przyrodniczym”. Kilkoro uczniów miało okazję uczestniczyć także w pokazie pt. „Elektroencefalografia, elektryczna aktywność mózgu”, na którym mogli zaobserwować, na ekranie komputera, pracę mózgu ochotnika podpiętego do specjalnych elektrod.

Podczas wizyty na Wydziale Biologii był również czas na zwiedzenie budynku oraz obejrzenie wielu ciekawych miejsc, które w sobie skrywa. Mieliśmy okazję podziwiać szkielet płetwala zwyczajnego, drugiego co do wielkości ssaka występującego na Ziemi. Ze względu na jego wyjątkowe usytuowanie, zawieszenie na konstrukcji budynku, można było podziwiać go z każdego piętra. Na Wydziale znajdują się również szkielety innych zwierząt m. in. żyrafy oraz hipopotama. Do dyspozycji zwiedzających była również wystawa „Zabójcy bez winy”, na którą składa się 100 eksponatów, wypchanych ptaków, gadów i ssaków. Dużą atrakcją było także Akwarium Malawi, zawierające aż 7 tysięcy litrów wody, które odzwierciedla biotop afrykańskiego jeziora Malawi.

Pod koniec naszej wizyty na Wydziale Biologii odwiedziliśmy wystawę „Życie w lesie bursztynowym”, gdzie podziwialiśmy okazy zwierząt i roślin zatopionych w żywicy, umieszczonych w specjalnych ekspozytorach.

Dodatkowo na terenie holu głównego znajdowały się, przygotowane specjalnie na tę okazję, stoiska o różnorodnej tematyce biologicznej, gdzie uczestnicy mogli zgłębiać tajniki nauki o życiu.

Ostatnim punktem wycieczki była wizyta w McDonald’s, gdzie zmęczeni, ale pełni wrażeń oraz nowych doświadczeń zregenerowaliśmy siły po wielu godzinach nauki.

A. Kreft